Reportáže

Aktuální zprávy z událostí, z právě proběhlého programu nebo z tvořivých kurzů! Postřehy! Fotografie! Rychlé shrnutí průběhu dění hned po akci! News events! Horké momenty a zajímavosti!

Festival ve Strančicích potřetí!

Festival ve Strančicích potřetí!

Festival ve Strančicích potřetí!
 
Letošní velký dík za počasí, za to že se Covid se umoudřil a za to, že obec Strančice vlastní přírodní park na severní straně Strančic!

Třetí ročník byl opět na pochybách, neboť posunutí termínu o týden později, mohlo věstit mokro, deštivo, nevlídno a samozřejmě víkend navazující na svatováclavský svátek i liduprázdno.
Také dlouho nebyla příznivá předpověď, že přes logdownové jaro bude reálné pořádání takto velké akce pro veřejnost.
Leč doufali jsme, věřili a připravovali festival letos s velkou podporou obce Strančice. Nejzásadnější krok byl na jaře, když obec Strančice odsouhlasila a park odkoupila od soukromého majitele pro veřejné účely.
Takže se nám podařilo pokračovat v hudební záležitosti ve Strančicích zdárně a dotřetice úspěšně.

 

Na podiu LIVE STAGE opět zářilo mnoho hvězd, zpěváků a kapel. Na začátku nám pohodovou atmosféru nastolila folková kapela MANDALA s Danielem Bednářem v čele, který je místním rodákem. Čtyřčlenná skupina hrající na country a folkových festivalech. Poté se na scéně objevila mladší rodačka ze Strančic ZUZANA HOFMANOVÁ s kapelou a hostem Lukášem Písaříkem rockovým zpěvákem. Jejichž písně začaly rozhýbávat diváky. Odpolední show pokračovalo rytmickou a melodickou kapelou SIMPLE MUFFIN a jejich kytaristou z Otic.  V podvečer gradovala rock´N´rollová smršť kapely RESUMÉ z Prahy. A nezbytná součást každoročního festivalu, na podiu zazářila kapela NEMYTÁ BAMBULE ze sousedních Kunic. Špičku večera ukončila festival kapela RES PUBLICA PORCOS s politickými protestsongy, jejíž frontmanem je Adam Kočvara, rodák ze Strančic, mladý vysokoškolák. 
V mezivstupech se na place před podiem zaskvěly další úžasné hvězdy. Kolem páté hodiny rozvířila publikum teenegerovská výběrová skupina taneční školy Elements Crew z Kolodějů. Zatančila svou sestavu hiphop, street a break dance v čele s Radkem Bruschem z Kašovic. Po sedmé večer se zaskvěli dva úžasní a skvělí žongléři se svým vystoupením Ondra Hroch a Anežka Houhová.
Na podiu provázely celým festivalem diváky a návštěvníky a moderovaly dění mladé slečny, moderátorky Lucie Zárubová a Sára Podskalníková. Festivalové odpoledne moderátorky vygradovaly diváckou soutěží pro děti, ženy a muže. Všichni se postupně utkali ve svých kategoriích v "Pivní challenge" s výdrží svalů...Neznalý divák by se domníval, že půjde o pití na čas, ale o to nám nešlo. Cílem bylo udržet půllitr nápoje před sebou s nataženou paží. Byly to velké nervy.... Děti držely malinovku a dospělí samozřejmě pivko! Odměnou za výkony byly dobrůtky od Bonavity, zdobená láhev, vstupenky na SVět knihy a pro nejsilnějšího pána keramický půllitr od pana Málka z Poříčan.

 

OPEN STAGE PARK v zadní části parku se odehrával program pro rodiny. Ústředním programem byli tvořivé dílničky a workshopy, které zabavili asi 200 dětí. Řemeslníci spolu s Rodinným centrem Lodička nabídli dětem 17 tvořivých dílniček se závěrečnou odměnou. Děti si vyzkoušely řemesla, dílničky z keramiky, z písku, korálků, žonglovaly a také škrábaly gramofonové desky.  Za odměu ve svých dovednostech ve workshopech získaly děti sladkost, nafukovací balónek, ořechovou tyčinku od Bonavity a volnou vstupenku do parku u zámku Berchtold. Zábavu dětem nabízel skákací hrad. Klub Cesta s Terezkou Zajíčkovou nabídli čtyři atrakce pro děti. Novinkou na letošním ročníku byl moravský workshop Tajuplný svět her Jiřího Šebesty, jež k nám přijel ukázat svoje hry z recyklovaného materiálu, které vymyslel podomácku a sám zrealizoval. Během odpoledne byl pro děti nabídnut hudebně zábavný program formou soutěží a poznávání písniček a melodií ze známých pohádek se slečnou Sabinou UxovouMAS Říčansko svoji pohybovou dráhu pro děti, Taekwondo Strančice se věnovalo workshopu a sebeobraně a vyzkoušení si na místě. Děti měly možnost se potetovat smývatelnou barvou technikou airbrush, nebo si pohrát s bublinami a nebo se nechat dekorovat facepaintingem se třpytkami. Prodejní stánky nabídly po celou dobu možnost obdivování výrobků zakoupením šperků, láhví, svetříků a čepic, čelenek, hedvábí, keramiky nebo voskovky z včelího vosku. Občerstvení bylo velmi chutné, za což děkujeme našim prodejcům, Cukrárně u Moučků, čokodortům Od Bobů, manželům Moravcovým, panu Pavlovi Fišerovi a mexické Restauraci U Labutě. Asistovali nám pracovníci Rychlé Záchranné Pomoci z Rescue help - zdravotnická služba, z.s., se svými figurínami předváděli první pomoc a paní nebo slečna policistka Policie ČR preventivně předváděla své nástroje a zbraně na ochranu pořádku a pokoje veřejnosti.

 

Na podiu byl také vylosován vítěz účastníka DJ workshopu Jenda Vojáček a získal cenu LED barevných světýlek, Už druhým rokem jej provází neskutečné štěstí!!! Loni vyhrál sluchátka! To je nářez!
Akci podpořil svojí přítomností zastupitelé obce pan starosta Oldřich Trejbal, místostarosta Jiří Jančík, Zuzana Čermáková, Tomáš Žabka a další. Téměř třista dětí část z nich za doprovodu seniorů se bavilo, z toho polovička byla zdarma vzhledem k věku a výšce postavy. Dalších 140 lidí v zákulisí. Ve velké množství navštívily festival celé rodiny jako tradiční akci. Celkově se zde pobavilo necelých 800 osob ze středočeského kraje. Děkujeme všem, že se přišli pobavit. 
Děkujeme zvláště všem dobrovolníkům, zvukařům, prodejcům vstupného, securitákům, obsluze kapel, hlídačům parkoviště, stavitelům podia a stánků, kapelám, fotografům, sdílečům na facebooku a všem rodinám sdružených kolem RC Lodička za spolupráci a ochotu přiložit ruku k dílu. Zapojena byla hlavně mládež, děti a mnohé celé rodiny.

 

Strančické záření si váží finanční podpory Obce Strančice. Partnerů bylo letos opět spousta, díky moc hlavně v této nelehké době zejména stálicím obci Světice, firmě DMA kompenzační pomůcky, firmě Bonavita Kunice-Vidovice, Dětskému ráji a Hotelu zámek Berchtold, firmě Valeon – Elektrocentrály Všechromy, MAS Říčansko, Hynkovi Kašparovi, dobrovolným hasičům ze Všestar, Letním táborům OKO, Mateřské školce Strančice, oddílu Taekwon-Do Strančice, skákací hrad Lenner Mottors, Občanskému sdružení ASANACE, MAS Podlipansku, portálu KUDY Z NUDY, BANDzone, Festivaly.cz, Pekařství Frydrych, společnosti Getberg, taneční škole Elements crew, Policii ČR,  firmě Pro Security zajištující ochranu a návštěvní řád festivalu a svozu a sběru odpadů firmě Marius Pedersen.
Děkujeme také obyvatelům Strančic za náladu a pohodu se přijít pobavit a užít i venkovní veřejnou akci.  Veliký dík všem za přízeň a ochotu se bavit. Hezký podzim.
Jménem organizátora akce Rodinné centrum Lodička přejeme všem pevné zdraví za rok na čtvrtém ročníku naviděnou!

Michaela Hupcejová, Robert Pokorný a Monika Soukupová a moderátoři Lucie a Sára a silný výkonný tým ochotných pomocníků.
Zdroj foto: Ray Baseley, Alexandr Hupcej, Robert Pokorný
Zdroj video: Michal Špejra