Reportáže

Aktuální zprávy z událostí, z právě proběhlého programu nebo z tvořivých kurzů! Postřehy! Fotografie! Rychlé shrnutí průběhu dění hned po akci! News events! Horké momenty a zajímavosti!

Přivonění Vánoc ve Strančicích 16.12.2018

Vánoční setkání ve Strančicích na Stříbrnou neděli při mrazu a sněhu
16_12_2018 Letos v říjnu bylo naše Rodinné centrum Lodička vyzváno novým starostou Oldřichem Trejbalem, aby pomohlo navodit vánoční atmosféru ve Strančicích. Byl to fofr v předvánočním čase připravit větší akci, ale hned jsme se do toho s velkým úsilím pustili. Největším oříškem bylo sehnat narychlo prodejce a také zajistit k této příležitosti opuštěné parkoviště. Chtěli jsme umístit akci na větší prostranství, než na terasu u restaurace, kde bývaly úspěšné ročníky Adventních jarmarků sdružení Dvou věží.
Stal se zázrak. Parkoviště opustila všechna auta včas a tímto všem moc děkujeme za prvotní úspěch pro organizátory této akce. Počasí bylo mírně mrazivé. Nesněžilo, nepršelo a tak deset věrných prodejců nadšeně nabízelo a prodávalo své zboží. Rodina Hruškových a Moučkových zahřála svými teplými chuťovkami nejedno bříško. Pletené zboží, medovina, kreativní shop, ozdobičky, med, šperky z Kunic, levandulové panenky, bederní pásy a občerstvení a cukroví doufám, splnilo alespoň trochu pověst vánočních trhů.
Ostatní program tak musel ale převzít otěže úsilí a zajistit celkový ráz vánoční nálady a zábavy na třetí adventní neděli u nás v obci.
Bohatý praskající program na podiu měl největší úspěch. Poprvé v historii nám zahájil Vánoční setkání náš starosta. Děkujeme Vám.
Pak už se střídali vystupující jeden za druhým... Děti s učitelkami z Mateřské školy Strančice, historický taneční soubor Marianne, junioři SDH Svojšovice se zpěvem, poté rázné pochodující taneční vystoupení dvou skupin mažoretek Berušky z Bezručky, děti a sbor ze Základní školy Strančice, kouzelník a kejklíř PET, pěvecký sbor Sirény a na závěr vánoční koledy doprovázené klávesami Radka Čermáka, klarinetem Filipa Soukupa a kytarou a zpěvem Jany Dočkalové.
To celé bylo doplněno lidovou tradicí litím olova, kovářskou dílničkou, "vánočním poníkem" z Ponny farmy Zelené údolí a dalšími tvořivými dílničkami a dovednostmi v prvním patře prostor na Obecním úřadu. Tvořit mohly děti z včelího vosku, zdobit vánoční ozdoby, malovat perníčky, vymodelovat vizovické pečivo nebo vytvořit andělíčka z ovčí vlny. Krajkářka předváděla paličkování, které umí i naše malé 6- 8 leté holky na tvořivém kurzu v Lodičce.
Novinkou a první vlaštovkou Vánočního setkání bylo seznámení s osobností ze Strančic. Zvolili jsme sympaťáka Jana Lohynského, strančického snowboardistu, který byl v tomto roce úspěšně Mistrem republiky v slopestylu v Peci pod Sněžkou. Je mu 23 let a studuje vysokou školu, komunikace v Innsbrucku. Provozuje různé sporty, ale hlavně sviští na snowboardu. Jeho oblíbený je trik Method. Asi ho nikdo ve Strančicích, kromě bližních a pár sousedů nezná a proto jsme se rozhodli s jeho svolením všem ukázat jeho úspěchy. Natočil nám videorozhovor a poslal pár fotografíí. Tak se mohli Strančice seznámit s někým nadaným z našich sousedů. Děkujeme "Lohymu" a přejem hodně úspěchů a pevné zdraví...
Foto vlevo, skok na snowboardu: Nejlegendárnější snowboardový trik, který je oblíbený mezi mnoha jezdci. Jedná se o Method. Foceno v rakouském areálu Flachauwnikl Peterem Mercellem pro rozhovor v časopisu Board Magazine.
V neposlední řadě jsme jako už čtvrtým rokem, dopravili do Strančic Betlémské světlo, abychom se přidali k řetězci držitelů světla se skauty v ČR a plnili jsme  poslání předej a uchovej plamínek přátelství a naděje do Štědrého dne společně. Na bezpečí ohně dohlíželi hasiči ze Svojšovic. Díky.
Za největší úspěch letošního setkání já osobně považuji nejen podporu a spoluúčast obce na pořádání této vánoční akce, ale především dobročinnost a velikou podpora a nezištnost při obdarování dětí z Dětského centra Strančice!!!! Neuvěřitelně mnoho dárků, plenky, plyšáčci, krabice, balíčků se shromáždilo pod stromečkem na náměstí Emila Kolbena!!! Moc dětí i dospělých dárky přineslo, dokonce bylo vybráno kolem 400 Kč. Společně s Betlémským světlem jsme dary předali vychovatelkám hned ten samý podvečer. Strašně moc děkovaly a říkaly, že ani tolik dětí nemají v současné době. Obrovský dík všem dárcům za velké srdce!
Děkuji všem dobrovolníkům, organizátorům, vystupujícím, kamarádům, prodejcům, rodinám a dětem i návštěvníkům za milou "Vánoční naladění", které jsme dali společně dohromady. Na Velikonočním setkání se budeme opět těšit na milé jarní shledání.
Přeji Vám veselé Vánoce a pohodové svátky a pevné rodinné i sousedské zázemí u nás na Strančicku. 
A především přeji to zdraví! 
Za tým Rodinného centra Lodička Michaela Hupcejová a Robert Pokorný. Foto: archiv RC Lodička