Reportáže

Aktuální zprávy z událostí, z právě proběhlého programu nebo z tvořivých kurzů! Postřehy! Fotografie! Rychlé shrnutí průběhu dění hned po akci! News events! Horké momenty a zajímavosti!

Velikonoční aprílové setkání 9.dubna 2022

Jarní setkání po třech letech

Druhou dubnovou sobotu jsme se konečně dočkali v naší vesničce strančické jarní slavnosti pro veřejnost. Předvelikonoční oslavy s nádherným bohatým programem zastihlo dost kruté dubnové aprílové počasí. Velmi střídavě pršelo, sněžilo, svítilo sluníčko. Skoro se zdálo, že to bude spíš vánoční jarmark. Prostranství obecního parku nabízí velmi šikovné a příjemné prostředí pro veřejné setkání. Podívat se a pookřát po třech letech zavřených doma přišli davy lidí. Ovšem plískanici neunikl nikdo. Blátíčko a rozbahněný povrch byl kolem stánků v mžiku. Dokonce pár dětiček postavilo několik sněhuláků. Přes to všechno lidičky vydrželi a dál přicházeli a mnozí si počkali až dokonce. 
 

Velikonoční trhy a stánky s výrobky a zbožím byly lehce skrovné, ale sortiment moc hezký a dokonce podzimní nákrčníky a úplety na ruce se hodily. Velikonoční dekorace a jarní výzdoba nabídce vévodila. Prodejní stánek s výrobky dětí nabídly jak Školní družina, tak učitelky z Mateřské školky Strančice. K zakousnutí byly výborné moučníky a koláče s báječnými náplněmi od Cukrárny Moučků a s výbornou kávou nebo vaječňákem. K občerstvení byly párky v rohlíku, bramboráky, langoše a bramborové lupínky. Teplé nápoje letos vévodily. O zábavu kromě vystoupení se přičinil jak kolotoč se střelnicí a házení krys do pastí, tak dětské velikonoční dílničky Spolku Lodička se zdobením vajíček lepením nebo voskovou technikou s paní Hanzlovou ze Všestar, pletení pomlázek nebo modelování z Jumping play.

 

Slavnost zahájili a svoji přítomností a důvěrou podpořili místostarosta Jiří Jančík a předseda kulturní komise Roman Šimáně. Obec Strančice tak vyjádřila svoji veškerou podporu podobnému komunitnímu setkávání veřejnosti v naší vsi. Zvukovým vyladěním jednotlivých vystoupení byl mistr zvuku Jiří Hofman ze Všechrom. Kulturní programem vévodily dvě hudební skupiny, jako první naše oblíbená a vynikající, příjemná kapela Načarej a druhá, vokální sbor VIDA z nedalekých Zaječic s repertoárem známých zahraničních písní. Nejoblíbenějšími vystoupeními byli ale nejmenší aktéři u podia a to děti. Největší ohlas a největší návštěvnost a fotografování a natáčení mobily bylo věnováno našim mladým generacím. Začaly děti z Mateřské školky Strančice, které zatančily a zazpívaly jarní písničky pod vedením paních učitelek. Díky za velikonoční výzdobu areálu parku. A obrovskou radost vyvolaly děti, které navštěvují školní družinu Základní školy Emila Kolbena ve Strančicích. Hraní na nástroje, tanec a pak nejmenší mazurku a ptačí tanec mělo velký úspěch. 

 
Profesionální tanec nabídl Sportovní klub Paluba ze Strančic, který pod vedením Lucie Feglarové cvičí, trénuje a tančí Kurz moderního tance pro děti a mládež zvaný Tanec s Lucií. Starší skupina dívek s Lucií z kurzu pro dospělé Fitdance předvedla miniukázku kardio tréninku zaměřeného na posílení a formování problémových partií včetně nácviků tanečních choreografií. Celá grupa děvčat navštěvující tyto kurzy ohromila diváky svou dynamičností, rytmikou a ohebností. Celý program nás provedla Jana Dočkalová strančická písničkářka. Divadélko pro děti s pohádkou Pasáček vepřů schytalo největší nadílku sněhu a krupek. Celé prostranství se při představení zaplnilo sněhem a vyhnalo část diváků se ukrýt. Po 10 minutách se již dalo pokračovat a Bářino toulavé divadlo z Týnce dotáhlo pohádku do šťastného konce. Velkou částí přehlídky byla prezentace místních spolků a svazů. Při prezentaci Tenisu Strančice si připravila trenérka Olga Kudrnová a její děti, dorost a dospělí pár tenisových soutěží. Taekwondo Strančice a jeho mladí sportovci v čele s Petrou Bláhovou ukázali sestavy, kopy a základní techniky korejského umění sebeobrany. Svaz chovatelů Strančice s panem Petrášem dovezli a ukázali zvířectvo a ptactvo svého chovu a pozvali nás na BURZU a Výstavy ptactva v září. Několik slepiček, kohouta, pár hrdliček, andulky a malé roztomilé křečky se choulili v klecích a děti je hojně obdivovaly. Cyklotrial ze Sklenky bohužel odvolali ukázku z bezpečnostních důvodů a špatného terénu na ukázky skoků a jízdy na kole.

 
TIPTOP Minihorse team díky Veronice Procházkové zorganizovali úžasnou přehlídku a trénink svých minikoníků, potomků po hřebci Tip Top Little Frodo. Úžasná sestava šesti koníků, krásní puntíkatí, bílí,  načesaní přišli do parku a předvedli úžasnou show dovedností a skoků přes překážky.
Celé odpoledne završila očekávaná Velikonoční tombola s krásnými a bohatými výhrami od všech prodejců, SK Paluby a Minihorse teamu. Nejočekávanější výhra byli tři křečci od chovatelů Strančice. Děti, které je vyhrály, byly naprosto šťastné....
 

Všem partnerům, organizátorům, dobrovolníkům, pomocníkům, učitelkám, sportovcům, trenérům, prodejcům, dětem, rodinám a všem obyvatelům a návštěvníkům obrovsky děkujeme, že si našli čas a chvilku a přišli v těchto nepříliš příznivých povětrnostních podmínkách se pobavit a oslavit jaro a Velikonoce. Organizátory a partnery byli Rodinné centrum Lodička, centrum zábavy a her pro rodiny ze Všechrom, Obec Strančice a všichni, kdo podpořili akci a přišli a nabídli něco ze sebe pro pobavení a obveselení svých známých. 

Přejeme vám Veselé Velikonoce a hlavně zdraví a spokojenost a zas brzy naviděnou na nějaké větší akci venku v okruhu přátel a sousedů ze Strančic.