Reportáže

Aktuální zprávy z událostí, z právě proběhlého programu nebo z tvořivých kurzů! Postřehy! Fotografie! Rychlé shrnutí průběhu dění hned po akci! News events! Horké momenty a zajímavosti!

Apríl ve Strančicích

Jedno z prvních jarních událostí Strančicka se konalo 1. dubna 2023 na apríla Velikonoční setkání – jarní slavnost pro veřejnost, která je pestrou nabídkou zábavy a propojení naší komunity obce a okolních obyvatel a sousedů. Čekali jsme šílené počasí. Při přípravách velmi střídavě pršelo, padaly kroupy, svítilo sluníčko. Ale skoro celé setkání provádělo sluníčko, jen jednou mírně sprchlo nebo lehce kráplo. Blátíčko a rozbahněný povrch byl, ale vše vynahradil nový lanový park, který obec díky participačnímu projektu zřídila z návrhu Ondřeje Kouckého. Děti doslova řádily a houpaly se na lanech jako opice.
Doprovodnou a občerstvovací součástí byl jarmark stánků s cukrovinkami, lahůdkami, klobáskami, kávou, medem, limonádami, svařákem, pivkem, trdelníkem, perníčky, také výrobky dekorací, Lučního kvítí a věnců od Verči Procházkové, háčkovaných hraček, dekorací výrobků děti ze školní družiny ZŠ Strančice, kuchyňských výrobků ze dřeva, řehtaček, prkýnek, korálů, vařeček, oděvní doplňky ze softshellu, náušniček a dekorací od Lenky Sýkorové z Elpopo a dílniček s velikonoční tématikou pletení pomlázek a tvoření tečkováním a diamantováním. 
Slavnost zahájily svým vystoupením děti z Mateřské školky Strančice za vedení paní učitelek a paní ředitelky. Jejich barevná papírová vajíčka dětí z MŠ krásně vyzdobila atmosféru Velikonoc. Doprovodnou kapelou celého setkání byla a doprovázela country kapela KAM NA BAND. Naladila všechny pohodou a prima náladou.
Nechyběl a podpořil akci starosta Oldřich Trejbal a společně s místostarostkou Olgou Kudrnovou a přivítali všechny malé a velké diváky na jarní slavnosti  a pozvali na novou atrakci zábavně relaxační zónu v parku - Nízké lanové centrum pro děti, jež Obec Strančice právě dokončila a zpřístupnila veřejnosti.
Svými kousky, vystoupením, žonglováním, legrací, vtipem a tvarovanými balónky obšťastnil všechny menší a větší tváře úžasný a skvělý klaun a žonglér PUPA
Se svou pohádkovou knížkou nás seznámila autorka Tereza Glize, která vymyslela a napsala pro děti předškoláky a prvního stupně příběh Putování Brambůrka a Javůrka. Mnozí si mohli sestavit svoji knížku a inspirovat se k tvorbě u autorčiny knižní dílničky ve stánku.
Největší ohlas a největší návštěvnost byla věnována především našim mladým generacím. Velkou bandou před podiem byla skupina dětí z družiny Základní školy Emila Kolbena ve Strančicích. Zpívání s dřívky, Když jsem já sloužil a tanec Macarena mělo velký úspěch. 
Lidovou tvorbu přijely ukázat děti z Dětského sboru Mikeš ZUŠ Říčany. Předvedly za doprovodu hudebních nástrojů starších dětí a dospělých muzikantů tanečky, zpěvy a lidové tradice od období zimy, vynášení Morany, velikonočních svátků a májové slavnosti až do letnic. V krojích, čepcích, šátcích a kožíškách hrály, tančily a zpívaly na počest strančické jarní oslavy. Moc díky.
V parku se mezitím proháněli MINImotorky - malé elektrické vozy, děti si mohly vyzkoušet jízdu na krátkém úseku. A se Studánkovou vílou si zaběhali Aprílový běh pozpátku někteří návštěvníci v kategoriích děti, ženy a muži. Zdárně všichni doběhli, což bylo chvílemi těžké o někoho nezakopnout. Skvěle nám startoval tento netradiční běh pan starosta v doprovodu s místostarostkou a dokonce si s námi oba pozpátku zaběhali. Díky moc.
Profesionální tanec na mírně mokrém povrchu a štěrku nabídl Sportovní klub Paluba Fitness ze Strančic, který pod vedením Lucie Feglarové tančí Kurz moderního tance pro děti a mládež zvaný Tanec s Lucií. Celá skupina menších a starších děvčat navštěvující tyto kurzy nadchla diváky svou rytmikou a pohybem. Pestrý program opět vystřídala country kapela a tančily a zpívali nejmenší diváci.
Zvukovým vyladěním jednotlivých vystoupení celé jarní události byl Jiří Hofman ze Všechrom.
Závěr jarního shledání sousedů patřil Velikonoční tombole, kde výherci čekali na losování odměn. Mnoho výher byl od prodejců Velikonočních trhů. Nejdrsnější a nechtěnější výhry byly hrdličky, zebřičky, šneci, morčata a myšky, slepice a kohout od Svazu chovatelů Strančice, jež přivezli a ukázali zvířectvo a ptactvo svého chovu a pozvali nás na BURZU a Výstavy ptactva v září.
Během celého odpoledne mohli lidé obdivovat a okukovat několik slepiček, kohouta, pár hrdliček, andulky a malé roztomilé křečky, kteří se choulili v klecích.
Celým programem nás provedla skvělá zářivá Jana Dočkalová, naše strančická písničkářka v červených šatech.
Všem partnerům, organizátorům, dobrovolníkům, pomocníkům, učitelkám,  trenérům, prodejcům, dětem, rodinám a všem obyvatelům a návštěvníkům obrovsky děkujeme, že si našli čas a chvilku a přišli se pobavit a oslavit jaro a Velikonoce.
Organizátory a partnery byli Rodinné centrum Lodička, centrum zábavy a her pro rodiny ze VšechromObec Strančice a všichni, kdo podpořili akci a přišli a nabídli něco ze sebe pro pobavení a obveselení svých známých. 

Díky zejména dobrovolníkům za podporu a pomoc Jiřího Jančíka, Romana Šimáně, Pavla Soukupa, Michala Pilky, Tomáše Žabky, Mikuláše a Vojty Hupcejovým, Františkovi Jiráskovi a dalším.

Přejeme vám provoněné jarem Veselé Velikonoce a hlavně zdraví a zas brzy naviděnou na nějaké další akci venku v okruhu přátel a sousedů ze Strančic.