Reportáže

Aktuální zprávy z událostí, z právě proběhlého programu nebo z tvořivých kurzů! Postřehy! Fotografie! Rychlé shrnutí průběhu dění hned po akci! News events! Horké momenty a zajímavosti!

Vánoce s velbloudem

Vánoční Strančice se staročeskou kapelou Třehusk. 

V sobotu 21. prosince se Strančice vánočně naladily, zpívalo se, povídalo a bavilo! 
Poslední adventní sobotu se na náměstí ve Strančicích sešla celá vesnice. Na druhý ročník Vánočního setkání přišlo i mnoho lidí z okolních vsí. Připraveno bylo mnoho kvalitních vystoupení. Zpívala malá hvězda slečna Nela Primasová, nejmenší předškoláci s Mateřské školky Strančice i později skupina teenegerů Svojšovických hasičů. Všechny potěšila poberounská kapela Třehusk se svými staropražskými hospodskými písničkami. Pohodovou náladu, tak měli všichni pamětníci. 
Odpolednem provázela písničkářka Jana Dočkalová, která celý program uváděla a lákala na další vystoupení a zajímavosti připravené pro návštěvníky. 

      

Mnoho zábavy bylo především připraveno pro děti. Kovářská dílnička praskala ve švech. Je každým rokem žádaná a oblíbená. Lití olova, ochutnávka cukrovíčka, pamlsky prodejců, malování Betléma společnými silami a výroba ozdob, svíček, zdobení perníčků zařídí zábavu pro mnohé tvořílky a šikulky. Nečekanou živou zábavou se stala zvířata z Betléma. Přijeli k nám velbloud, lama, oslík, poník i kozička. Mnozí si je mohli pohladit... běhali v ohrádce, podestlaní slámou a byli hojně obdivováni.
Vánoční trhy doprovázeli celé vánoční setkání - drobné věcičky pro ozdobení domova, dárečky, taštičky, koření, vařečky, prkýnka, dřevěné hračky, svíčky, ozdobičky, teplé pletené doplňky a dobroty lákaly k posledním nákupům na Vánoční darování. Taktéž teplé občerstvení klobásky, moučníky, chačapuri - sýry v placce, francouzské palačinky, medovinky, svařáček nebo čokoláda a domácí vaječňák přímo z Cukrárny u Moučků.

 

Nejzajímavějším okamžikem programu bylo po třetí hodině naražení dřevěného sudu piva - pivovarníkem panem Chybou z Karlštejna, který přivezl na ochutnávku svoje domácí pivečko Karlíček. Ochutnat třetinku mohl každý.
K této slavnostní příležitosti pan starosta Oldřich Trejbal poděkoval přípitkem piva za zajímavý zážitek a popřál všem sousedům a strančičákům krásné vánoční svátky.

 

Hned poté jménem organizátora druhého ročníku Vánočního setkání ve Strančicích, Rodinné centrum Lodička, poděkovala Míša Hupcejová podporovatelům a dárcům za důvěru a finanční oporu. Zejména obci Strančice, za uskutečnění svých aktivit a programů pro veřejnost v obci. Také Jiřímu Jančíkovi a Pavlu Soukupovi, za několikaleté finanční dary věnované aktivitám spolku. A Andělce Hromádkové, která předala výjímečný dar od Týmu Jažlovice, zaměstnanců DHL, kteří vyběhali v charitativní akci Birell Grand Prix 20.275,80 Kč a darovali rodinnému centru. "Neskutečně moc děkujeme a vše bude použito pro další podobné akce a programy Lodičky ve Strančicích." podotkla dojatá Míša Hupcejová, předsedkyně Lodičky. A srdečně pozvala přítomné diváky na výstavu fotografií a procházku historií 15 let existence Mateřského - rodinného centra Lodička ve Strančicích přichystanou v prostorách obecního úřadu.
Nepostradatelnou částí byla pohádka Jantarového divadla pro děti i dospělé, kdy se milé sněhové vločky shodly, že si užijí Vánoce a sestoupily na zem podívat se mezi lidi. Děkujeme rodině Bernsteinů za krásný sněhový příběh.

 

Nedílnou součástí setkání bylo i možnost napálení Betlémského světla 2019, přivezeného skauty z Vídně a ta ké možnost štědře obdarovat Vánočním dárkem děti z Dětského centra Strančice. Dárků jsme opět předali velkou hromadu, děkujeme moc a moc.
Striktně ženská vystoupení byla očekávanou a potěšující součástí...akce. Během odpoledne jsme ještě obdivovali taneční skupinu Salome při tanci v historických šatech. Zazpívaly nám vánoční písně sbor žen Sirény z Říčan. A na závěr program uzavřely milé dámy a přítelkyně Jany Dočkalové za doprovodu kytary zazpívaly vánoční koledy a písně pro pohodový ikdyž deštivý večer na rozloučenou.
Mockrát děkujeme všem příchozím a zvláště pak doprovodným partnerům Svojšovickým dobrovolným hasičům za podporu a dohled nad přechodem pro chodce na náměstí během akce. Vážíme se všech dobrovolníků, kteří ráno pomohli připravit a zajistit akci a také po ní v dešti vše poklidit a odvozit. Děkujeme za prostor na parkovišti a za možnost zpříjemnit a naladit všechny na Vánoční svátky i obecnímu úřadu.
Všem přejeme krásné Vánoce, hodně zdraví a štěstí a pohody a těšíme se na Vás na Velikonočním jarním setkání v novém roce 2020.
Míša, Robert a tým Lodičky