Reportáže

Aktuální zprávy z událostí, z právě proběhlého programu nebo z tvořivých kurzů! Postřehy! Fotografie! Rychlé shrnutí průběhu dění hned po akci! News events! Horké momenty a zajímavosti!

Strančický fesťák - nebude poslední!

Opravdu poslední fesťák letos ve Strančicích!

Název „Strančické záření“ byl už komentován mnohokrát, ale opět připomenu.  Druhým rokem se nám podařilo vykřesat záři v pár tvářích a mnoha obličejích a ve stovkách ksichtíků dětí v naší drobné vísce za Prahou. Strančice nemají žádnou velkou výsadní výjimečnost než jiné vsi v okolí. Nemáme zámek, hrad, nádherný kostel, velké náměstí, nádhernou zahradu ani zoologickou… A tahle událost roku je jedinečná a snad nám strančičákům přiroste k srdci a budeme jí mít jako příjemnou pohodu a kulturní povyražení naší komunity.

Live stage

Na festivalu vystoupilo 7 hudebních skupin rozličných žánrů, od country Kapely Františka Nedvěda ml., přes pohodičku Caine-Mi, kteří zazpívali básnické písně o lásce. Pobavili nás folkoví písničkáři Démophobie zhudebňující pověsti z Plzeňska. Rockové balady nám jako bonus zazpíval Adam Kočvara, zpěvák metalových kapel. Bohužel kapely Simply muffin a Peshata na poslední chvíli museli zůstat v karanténě. Čestně byly zastoupeny a diváky rozjeli chlapci z Cover for Lovers. Za stmívání náladu udrželi a rozhecovali hoši z Green days Prague idiots. Hlavním vrcholem večera byla pankáčová klasika z Plzně, velmi známá a skvělá kapela Znouzecnost. Třešničkou festivalu uzavřela „večer plných hvězd“ na podiu rocková Nemytá bambule z Kunic.
 

Na place před podiem, ale zářily i dětské hvězdy a mládež. Před polednem se předvedla škola Elements Crew, která roztančila první návštěvníky Hip Hopovým tancem, předvedla freezi, toprock, slow nebo vlna… v různých rytmech hudby. Trenér Radek Brusch tančí a učí tento styl děti ve strančické sokolovně, každý čtvrtek. Žonglérské trio v čele s Ondrou Hrochem a děvčaty Katkou Havránkovou a Anežkou Houhovou předvedli spousty dovedností s kužely a diabolem, zároveň zkoušeli děti naučit tomuto cirkusovému kousku. Během odpoledne jsme se seznámili s památkou Emila Kolbena nejen prezentací a akciemi firmy Kolben a Daněk, na kterou děti plnily workshopové dovednosti, ale také kvízem, pro návštěvníky za drobné ceny sponzorů od firmy Euphoria Trade a Bonavita. Malí cvičenci oddílu Taekwon-Do Strančice předvedli ukázky sestav, rvačku a přerážení desky. Na podiu byl také vylosován vítěz účastníka DJ workshopu Jenda Vojáček a získal cenu parádních sluchátek Sennheiser CX 400.

 

Open stage v parku

Doprovodný program akce, na který se jako Rodinné centrum zaměřujeme byl mimo hudební produkci a děj. Od dopoledne až do šesti vpodvečer, slunce svítilo, bylo teploučko a plno dětiček přišlo za zábavou a programem. Dračí království, hraná pohádka pod stromy a nebem byla nejzábavnější. Krásný příběh o drakovi a princezničce, házení potravy…. Divadlo Nahoď opět ukázalo, co výstředního se dá dětem předvést.   Ústředním programem byli tvořivé dílničky a workshopy, které zabavili asi 200 dětí, Řemeslníci spolu s Rodinným centrem Lodička nabídli dětem 15 tvořivých dílniček se závěrečnou odměnou. Děti si vyzkoušely řemesla, dílničky z keramiky, ze dřeva, z písku, nitě, korálků, žonglovali a také škrábaly gramofonové desky. Zábavu nabízel i středověký kolotoč na kliku, střelnice, házení krys a skákací hrad. Děti měly možnost se potetovat smývatelnou barvou technikou airbrush, nebo si pohrát s bublinami. Prodejné stánky nabídly po celou dobu možnost obdivování výrobků, zakoupením šperků, dekorace, dětské knihy, čepičky, židličky pochoutky, keramiku nebo dobrý nápoj. Občerstvení bylo velmi chutné, za což děkujeme našim prodejcům, kteří to nevzdali. Nechybělo pivo ze Švihova ani dostatek vína. Asistovali nám pracovníci Rychlé Záchranné Pomoci z Rescue help - zdravotnická služba, z.s., se svými figurínami předváděli první pomoc.
 

 

Děkujeme všem dobrovolníkům, zvukařům, prodejcům vstupného, securitákům, obsluze kapel, hlídačům parkoviště, stavitelům podia a stánků, zvukařům, kapelám, fotografům, sdílečům na facebooku a všem rodinám sdružených kolem RC Lodička za spolupráci a ochotu přiložit ruku k dílu. Zapojena byla hlavně mládež a mnohé rodiny.

Strančické záření by se neuskutečnilo bez sponzorů. Velmi si vážíme podpory Obce Strančice a Středočeského kraje.
Zejména byla akce realizována s finančním přispěním Středočeského kraje, z Fondu kultury a obnovy památek. Partnerů bylo letos opět spousta, díky moc hlavně v této nelehké době firmě DMA kompenzační pomůcky, firmě Bonavita Kunice Vidovice, Dětskému ráji a Hotelu zámek Berchtold, firmě Valeon – Elektrocentrály Všechromy, MAS Říčansko, SKC Ondřejov, dobrovolným hasičům ze Svojšovic, Letním táborům OKO, Mateřské školce Strančice, oddílu Taekwon-Do Strančice, La Mamka, Konfes kongresová technika s.r.o., Taekwon-Do Sparing, Pekařství Frydrych, společnosti Getberg, taneční škole Elements crew a svozu a sběru odpadů firmě Marius Pedersen. Poděkování patří zejména majiteli krásného přírodního areálu minigolfu ve Strančicích panu Martinu Pelákovi. Děkujeme také obyvatelům Strančic za chuť a odvahu přijít se pobavit a užít i venkovní veřejnou akci, když to ještě šlo.

 

 

Dvěstěpadesátčtyři dětí se bavilo, z toho polovička byla zdarma vzhledem k věku a výšce postavy. Dalších 150 lidí v zákulisí. Celkově se zde pobavilo necelých 900 osob.  O to víc si ceníme toho, že se akce vydařila v této době, kdy jsme balancovali nad zamítnutím akce.

Jménem organizátora akce Rodinné centrum Lodička přejeme poklidné dny a pevné zdraví všem a snad za rok Ahoj!
Michaela Hupcejová, Robert Pokorný a Monika Soukupová a moderátoři Tereza Hoppová a Kuba Liška a silný výkonný tým ochotných pracantů.

[yjsgfa name="fa fa-file-pdf-o"] PDF Tisková zpráva ke stažení